به دلایلی که برای خودم محفوظه میخوام مقایسه ای از دخترای اینور آبی و اونور آبی داشته باشم:

قبل از دانشگاه:

دختر آمریکایی صبح از خواب پا میشه, دوش میگیره...اولین لباسهایی که به دستش بیاد، بدون اینکه توجه کنه به هم میان یا نه تنش میکنه. لیوان قهوه اش رو بر میداره...کتاباش رو میزنه زیر بغلش و حتی اگه شده با موهای خیس و با دمپایی از خونه میزنه بیرون که به اتوبوس دانشگاه برسه... اینجا استفاده بهینه از زمان خیلی مهمه.

.

دختر ایرانی...صبح اول دست و صورتش رو میشوره ...می ره جلوی کمد لباس و کلی فکر میکنه که امروز چی بپوشه..یه مانتو بر میداره و کلی فکر میکنه که کی اون رو پوشیده..اگر چند روز پیش اون رو پوشیده میذارش سر جاش چون نمیخواد لباس تکراری بپوشه..یک ساعت طول میکشه که مانتو..شلوار و کیفش ست بشن..بعد جلوی آیینه میشینه و یک الی دو ساعت طول میکشه تا کرم زیر آرایش...کرم پودر..پودر روی کرم...سایه.. خط چشم متقارن و... رو کامل کنه... و از خونه بیرون میره. اینجا خوشگل و خوش تیپ به نظر اومدن خیلی مهمه.

---

توی دانشگاه

دختر آمریکایی تو دانشگاه... توی ذهنش میگذره که علاوه بر گرفتن نمره های خوب در درسها در برنامه های جانبی و گروهی دانشگاه و کارهای خیرخواهانه هم کمک کنه تا بتونه رزمه ی کاری خوب و قوی برای پیدا کردن کار خوب بعد از فارغ التحصیلی پیدا کنه. بازده یه دانشجو تو آمریکا در تحصیل و تحقیق و کسب مهارت های علمی چیزی در حدود نود درصد هست. 

.

دختر ایرانی تو دانشگاه...اولین چیزی که توی ذهنش میگذره اینه که یه شوهر خوش تیپ و پولدار برای خودش دست و پا کنه... و هدف دوم این که چطوری از کلاسها جیم شه ... ولی البته اگه تو کارای گروهی بتونه با پسرای مد نظرش هم گروه بشه حتما با اشتیاق در اون برنامه ها شرکت میکنه. برای رسیدن به اولین  و مهمترین هدف که ذکر شد، جلب توجه خیلی مهمه...به همین دلیله که دخترا برای بیشتر چشگیر بودن ...از سربالا کردن دماغ...کلفت کردن لب...گونه برجسته گذاشتن...حتی از چند طبقه کردن موهاشون که یه تاج ده سانتی بالای سرشون میشه هم نمیگذرن...بیشترین جایی که خیلی بهش سر میزنن جلوی آیینه دستشویی هست و کمترین چیزی که تو دانشگاه بهش اهمیت میدن درس خوندنه...بازده ایرانی ها در تحصیل و مهارت های علمی شاید به ده درصد هم نرسه!

---

بعد از دانشگاه:

دختر آمریکایی باید برای از عهده برآمدن هزینه های سنگین تحصیل بره سر کار...و بیشتر کارای پاره وقتی مثل رستورانها..بارها و فست فودها رو بهش میدن که باید تمام مدت در حال راه رفتن و فعالیت باشه... وشب خسته بر میگرده خونه سراغ درس و تحقیقهایی که باید برای دانشگاه آماده کنه.

 .

دختر ایرانی بعد از دانشگاه چون حوصله خونه رفتن رو نداره با دوستاش توی خیابونها...یا توی مغازه های لباس فروشی و آرایشی...یا دنبال رفتن گرفتن فال قهوه و ورق و رمالیه که ببینه اون پسری که دلش رو برده رو چطوری تور کنه.. و اینکه بالاخره کی بختش باز میشه... شب هم پای تلوزیون و تو فکر اینکه فردا چی بپوشه بره دانشگاه

---

آخر هفته:

دختر آمریکایی صبح با دوستش یا دوست پسرش قرار میذاره که شب برن پارتی...بعد میره تو آشپزخونه غذای یک هفتش رو درس کنه چون در طول هفته وقت نمیکنه به پخت و پز برسه...بعد لباس شستن و کارای عقب موندش رو باید انجام بده..ده دقیقه قبل از اینکه دوست پسرش از راه برسه لباس  میپوشه...یه رژ لب میزنه و "بینگو" آمادست واسه یه تفریح بعد از یه هفته ی پر کار. توی پارتی تا میتونه میخوره..مینوشه ...میرقصه و خوش میگذرونه و کیف میکنه.

.

دختر ایرانی از چند روز قبل وقت آرایشگاه میگره واسه آرایش و درست کردن موها...از هفته ی قبل میگرده دنبال لباس و  آخرین مدهای لباس تو ماهواره و بورداها...تمام هفته استرس داره که نکنه به اندازه ی کافی تو مهمونی شیک نباشه و یه روز قبل از پارتی هم از استرس یه جوش گنده میزنه روی دماغش و بیچاره تا صبح کابوس میبینه که تو مهمونی چی میشه. از صبح مشغول تهیه و تدارک های پارتی رفتنه...توی مهمونی هم از اینکه دوست پسرش به دختره دیگه نگاه چپ میکنه...یا اینکه دوستش لباس گرونتر و بهتر از او پوشیده با اخم و دلخوری منتظره که زودتر پارتی تموم بشه.

---

بعد از فارغ التحصیلی

دختر آمریکایی...شروع به کار میکنه... و در کنارش ازدواج یا شاید زندگی در کنار دوست پسرش...او به هدفش که موفقیت اجتماعی و شغلی و پول در آوردن هست میرسه

.

دختر ایرانی...بالاخره یکی رو پیدا میکنه که ازدواج کنه...اگه کار میکنه به خاطر ازدواج کارش رو ول میکنه و خانه نشین میشه. او هم به هدفش که ازدواج هست میرسه.

---

 پیوست: حالا به عنوان یه دختر ایرانی وقتی دخترای ایرانی رو توی خیابون میبینم که چطوری....یه بغض و یه افسوس توی دلم میشینه.

اینه فرق بین  یه دختر در کشور من- معروف به کشور مسلمان-با  زنهایی با زیبایی های  مصنوعی ولی با کمترین حرمت و حقوق؛  با یه دختر در کشور پیشرفته - مهد مد و زیبایی - با زنهایی ساده و با عزت نفس و خودباور........!!!

 ---