یه موضوع جالب در مورد مسافرایی که چند روزی در ایران میمونن و برمیگردن اینه که همه با طنز و شگفتی از دختر و پسرهایی تو ایران حرف میزنن که مدلهای عجیب و غریب خودشون رو درست و آرایش میکنن و در خیابون ظاهر میشن. اینکه مد شده دخترا میرن "تن" میگیرن تا خودشون رو سیاه و برنزه کنن. بتاکس میکنن و برای اینکه یه سانت دور کمرشون چاق شده میرن ورزش و ... راستش برای کسایی که مدت طولانی اینجا زندگی کردن خیلی عجیبه که دخترا و پسرها تو ایران این مدلی شدن و حتی حالت و تکیه کلامهای روزمره و آهنگهایی که گوش میدن هم عوض شده

یه خانمی چند روز پیش تو یه مهمونی حرف قشنگی زد که من رو به فکر فرو برد. گفت اینجا  دخترها تو مدرسه...جامعه و دانشگاه مدام دارن تشویق میشن به خود باوری و اعتماد به نفس. داشت تعریف میکرد که دخترش ابروهای زیاد و نامرتبی داره چند بار به دخترش پیشنهاد کرده که ابروهاش رو تمیز کنه تا ظاهر بهتری پیدا کنه. در آخر دختره به مادرش میگه من برای اینکه تو زندگی موفق باشم احتیاجی ندارم که ابرو بردارم. و دیگری میگفت دختر من یه کم چاقه ولی اصلا اهمیتی نمیده و میگه من همینطوری که هستم از خودم راضیم.

اینجا برخلاف اونچه تو فیلمها نشون میدن خیلی کم میبینن که دخترها آرایش چشمگیر داشته باشن و یا لباسهای آنچنانی بپوشن. ( البته استثنا توشون پیدا میشه)....ولی اونقدر خودشون رو باارزش میدونن و با اعتماد به نفسن که مردها ناخودآگاه بهشون احترام میذارن.

 

و در مورد مردها...برخلاف مردهای ایرانی که حریص نگاهت میکنن و توقع هاشون از زن همبستری و کنیزی و بچه داری و ....( البته که مردهای خوب هم هستند...در حد انگشت شمار) مردهای اینجا بیشتر دنبال محبت و صداقت زنها هستند. برای خود من این موضوع غیر قابل باور بود ولی به عینه تو محیط کار تو اجتماع و بین آمریکایی ها دیدم که چطور به زن احترام میذارن. چطور تو تمام مراحل زندگی دوشادوش زنهاشون هستند و چطور خودشون رو حتی تو خانه داری و بچه داری شریک میدونن. اونقدر که تو ایران دنبال چشم و ابرو و کمر باریک میگردن اینجا دنبال عشق و یه زندگی پایدار هستند.

و این علامت سوال مدتهاست که تو ذهن من نقش بسته...واقعا کدوم یکی مسلمون تریم...؟  میگید غرب زده شدم...میتونه اینطور هم باشه !! :)

 

 

توی تصوی بالا یه تعریف ساده از سمبول زن تو آمریکا هست...و از اون قشنگتر پوشیدگی این زن توی لباسشه...